Számtalan hozzászólást, beszélgetés-foszlányt olvastunk, hallottunk már, amelyből kiderült, hogy a nevelőszülőséget és az örökbefogadói státuszt a legtöbben keverik. Mivel nem mindenki érintett a dologban, és normál esetben jó, ha van egy-két ismerőse, aki nevel családból kiemelt, vagy örökbe fogadott gyermeket, ez teljesen rendben is van. Nem árt azonban tisztában lenni a különbségekkel.
Nézzük a legfontosabbakat!
A nevelőszülők:
- A nevelőszülői státusz eléréséhez vizsgálják a jelentkező lakhatási körülményeit, mentális egészségét, valamint kötelezik egy tanfolyam elvégzésére.
- A családból kiemelt gyermek nevelőszülőkhöz kerül. Ez azt jelenti, hogy vérszerinti szülei tudnak létezésének helyéről, körülményeiről, látogathatják gyermeküket. A nevelőszülőnek segítenie kell a kapcsolattartást.
- A nevelőszülő tisztában van azzal, hogy az általa nevelt gyermeket vagy vérszerinti szülei, vagy ha azok nem látogatják, akkor örökbe fogadó szülők egy napon elvihetik. Ennek megfelelően kell nevelnie: érzelmi kaput kell nyitnia az esetleges visszatéréshez. Ez roppant nehéz feladat.
- A nevelőszülő a hozzá kerülő gyermekkel kapcsolatban kötelezettséget vállal, hogy a gyermek alapvető jogait tiszteletben tartja, azaz figyelemmel kell lennie a gyermek nemzetiségi, etnikai és kulturális hovatartozására.
- A nevelőszülői státusz jogviszonynak számít: a nevelőszülő munkájáért bérezést kap, szabadságra mehet és minden egyéb munkavállalói joga és kötelezettsége fennáll.
- A nevelőszülő vállalja a gyerek nagykorúsága után is annak gondozását.
- A gyermek nem kapja meg a nevelőszülői családi nevét, anyakönyvi kivonatában és egyéb okmányában nem szerepelnek azok. Nem örököl.
Az örökszülők:
- Az örökbe fogadni szándékozó jelentkező átesik egy lakhatási körülményeit, mentális és fizikai egészségét vizsgáló procedúrán (pszichológiai vizsgálat, valamint orvosi igazolások), valamint el kell végeznie egy tanfolyamot.
- Az örökbefogadás lehet nyílt vagy titkos. Nyílt esetén a vérszerinti szülő ismeri az örökbefogadókat, titkos esetén sem a nevüket, sem a lakhelyüket nem ismerik a felek.
- Nyílt és titkos örökbefogadás esetében sem megengedett a kapcsolattartás, tehát a vérszerinti szülők nem kereshetik örökbe adott gyermeküket.
- Az örökbefogadó szülőt nem kötelezhetik, hogy a gyermek származási vagy vallásos gyökereit tiszteletben tartva nevelje fel a gyermeket.
- Az örökbefogadói státusz nem jogviszony: az örökszülőket nem illeti extra juttatás, azt az összeget kapják meg, ami minden vérszerinti gyermeket nevelőt megillet (gyes, gyed, családi pótlék).
- Az örökbefogadó szülő vállalja a gyermek nagykorúsága után is annak gondozását.
- A gyermek megkapja örökbefogadói családnevét. Új anyakönyvet és okmányokat kap, melyben örökbefogadói szerepelnek vérszerinti szüleiként. Örökölhet.