Különleges nevelőszülőnek nevezik azokat, aki tartósan beteg, vagy 3 évnél fiatalabb gyermekvédelmi szakellátásban lévő gyermeket nevelnek saját háztartásukban.
Ezeknek a nevelőszülőknek a száma Magyarországon 2049 fő volt 2022-ben a KSH adatai szerint. Azonban, hogy ebből hány olyan nevelőszülő van, aki babákat fogad otthonába, és örökbe adásuk után érkezik hozzájuk a következő csecsemő, és hányan vannak azok, aki tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket vállal arról sajnos nincsenek adat.
A különleges nevelőszülőket a többi nevelőszülőtől semmi más nem különbözteti meg mint a náluk nevelkedő gyermek állapota. Ugyan úgy az állami, civil és egyházi fenntartásban működő nevelőszülői hálózatok tagjai és nevelőszülői tanácsadók támogatják munkájukat.
Ugyan azt a hatályos jogszabályoknak megfelelő képzést kell elvégezniük valamint ugyan úgy nevelik és gondozzák a gyerekeket, mint minden más nevelőszülő.
Többlet díjat kapnak a gyermek magasabb költségei miatt, azonban annyival nem jelentősebb az ő többletdíjuk ami fedezné a gyermekek számára szükséges fejlesztések költségeit.
Tehát a különleges nevelőszülőt a vállalás, vagy a “véletlenül” teszi különlegessé. Kimondottan kevés az a nevelőszülő aki önként vállal tartós, vagy fogyatékkal élő gyermeket a gyakoribb az amikor a már nála csecsemőkora óta nevelkedő gyermekről kiderül, hogy valami eltérés van a fejlődésében, de ennek ellenére mégis folytatják a gondozását.
Ebben az esetben azonban kiemelkedően fontos, hogy a nevelőszülő lakóhelye közelében meg legyen a megfelelő infrastruktúra ahhoz, hogy a kihelyezett gyerek fejlesztése, oktatása, vagy akár nappali gondozása biztosított legyen.