Amiről talán aránytalanul kevés szó esik, az állami gondozott gyerekek utógondozása, pedig tény, hogy minden gyerek felnő egy napon, betölti a tizennyolcadik életévét, és ha a rendszerben nőt fel, bizony nem áll ott mellette egy támogató család, hanem szó szerint kilép a nagybetűs életbe. És hogy mi vár rá ezután?
Az állami gondozott fiatalok két út közül választhatnak:
Dönthetnek úgy, hogy szó szerint kilépnek a nagybetűs életbe. Ez esetben megkapják a bankszámlájukon lévő összeget, ami az évek alatt gyűlt össze a járandóságaikból (családi pótlék, árvaellátás, stb.) és önállóan tehetnek amit csak szeretnének. A tapasztalat azonban az, hogy ilyenkor ez az összeg nagyon hamar elpárolog, hiszen sohasem kellett pénzel bánniuk, önmagukról gondoskodniuk, és legtöbbször a függőségek, hajléktalanság útvesztőiben találják magukat.
Azonban dönthetnek úgy is, hogy a továbbiakban is vállalják az állami gondoskodással járó kötöttségeket és együttműködve utógondozójukkal közösen arra törekednek, hogy piacképes képzettséget szerezzenek.
Ezt az utógondozói ellátást igénybe veheti minden olyan 18. életévét betöltött fiatal, aki gyermekvédelmi gondoskodásban nőtt fel függetlenül attól, hogy ez intézetben vagy nevelőszülőknél történt -e.
Utógondozás esetén a fiatalnak önként annyit kell csak vállalnia, hogy a képességeinek megfelelően arra törekszik, hogy önálló életet kezdjen az ellátás megszűnése után.
Az utógondozásnak az egyik célja, hogy feltárják és pótoljuk azokat a még hiányzó képességeket, amik később nélkülözhetetlenek lesznek az önálló életvitel különböző területein. Valamint támogatást ad a döntéshozataloknál, és biztosítja a fiatal lakhatását az utógondozás ideje alatt.
A törvényi háttere az utógondozásnak:
A gyámhatóság a gyermek vagy a fiatal felnőtt kérelmére – a gyermek nagykorúságának elérése előtt, a gyermekvédelmi gyám javaslatának figyelembevételével elrendeli az utógondozói ellátást, ha a gyermek, illetve a fiatal felnőtt nevelésbe vétele nagykorúvá válásával szűnt meg.
Az utógondozói ellátás feltételei:
a fiatal létfenntartását önállóan biztosítani nem tudja, tanulói jogviszonyban, hallgatói jogviszonyban vagy felnőttképzési jogviszonyban áll, szociális bentlakásos intézménybe felvételét várja.
Az utógondozói ellátás elrendeléséről a gyámhatóság határozatban dönt, amelyet a fiatal felnőtt:
amennyiben létfenntartását önállóan biztosítani nem tudja 21. életévének,
vagy ha speciális vagy különleges ellátási szükségletűként töltötte be nagykorúságát, 22.életévének,
tanulói vagy felnőttképzési jogviszony fennállása esetén a 24. életévének,
felsőoktatási intézményben hallgatói jogviszony fennállása esetén, 25. életévének,
szociális bentlakásos intézményi elhelyezés estén, a felvétel időpontjáig, de legkésőbb 22. életévének betöltéséig kérheti.
A felsőfokú tanulmányokat folytató fiatalok 25 éves koruk betöltése előtt, tanulmányaik befejezéséig, de legfeljebb a 30. életév betöltéséig egyéni kérelemmel a fenntartótól utógondozói ellátásuk meghosszabbítását kérhetik.
Forrás: https://bmgyk.hu/otthontnyujtoellatas/utogondozas