Barion Pixel

A te gyereked haza meri vinni a bizonyítványt?

Tudtad, hogy az eltűnt gyerekek száma a rendőrségi statisztikák szerint a bizonyítványosztás időszakában mindig megnő ?

Ennek megelőzésére már 2020 januárjában a rendőrség külö közleményt adott ki az első félévi bizonyítvány érkezése előtt, hogy felhívja a szülők figyelmét a jelenségre “az elkövetkező napokban minden szülő, tanár, barát és rokon fokozottan figyeljen a tanulmányi eredmények miatt esetlegesen szorongó tanulókra!”

Hogy mi ennek az oka?

Nyilván a gyerek által megélt szégyen, másrészt pedig a büntetéstől, a szülők reakciójától való félelem, a büntetés elkerülése vagy elodázása. “A szökés általában kétségbeesett kísérlet a gyermek részéről, hogy gondjaira megoldást találjon, felhívja magára környezete figyelmét”- magyarázza a rendőrségi közlemény.

Továbbá a közösségi médiában ilyenkor eluralkodó “mutogatom a gyerek kitünő bizonyítványát” jelenség csak tovább ront a helyzeten. Feszültséget okoz a gyerekben, mert az ő bizonyítványával nem lehet dicsekedni, és feszültséget kelt a szülőben, mert neki nincsen mivel dicsekedni: “így biztos mindenki tudni fogja, hogy az ő gyereke nem lett kitűnő.”

Hogyan segíthetsz a gyerekednek és önmagadnak leküzdeni ezt a fajta kényszert és szorongást?

1.A gyerekedet mindig önmagához mérd!

Nézd meg, mennyit fejlődött önmagához képest egy év alatt. Ha a humán tárgyakból jók a jegyei, a reál tárgyakból kevésbé, vagy fordítva, akkor helyezzétek arra a hangsúlyt, hogy neki ezek az erősségei, nem érthet mindenki mindenhez. És ha továbbtanulásra kerül sor, akkor segíts neki olyan iskolát választani, ahol a számára könnyebb tárgyak vannak hagsúlyban, így a összteljesítmény képe is javulni fog. Nem mindenkinek megy minden tárgy egyformán.

2. Szeretetteljes légkör és elfogadás

Ne büntesd azért, mert nem olyan a bizonyítványa, mint a szomszéd gyereké. Ez az év így sikerült. Beszéljétek át higadtan, és vonjátok le közösen a következtetést, hogy mi miért nem megy, hol kellene több segítséget kapjon, hogy a gyengébb osztályzatokat jövő évben kijavítsa.

3. Kövesd az e-naplót év közben

Ha év közben odafigyelsz a gyermeked érdemjegyeinek alakulására, akkor nem ér váratlanul az év végi bizonyítvány eredménye, így gyermkednek nincs mitől félnie, hiszen senkinek semmilyen meglepő eredmény nem lesz benne.

4. Ha szükséges keress fel gyermekeddel pszichológust, vagy más szakembert.

Eltűnése esetén pedig azonnal értesítsd a rendőrséget!

A bejelentés bármelyik rendőrkapitányságon megtehető személyesen, de az ismert segélyhívó telefonszámokon – 107, 112 – is kérhető segítség.

Fotó: jonas mohamadi