Barion Pixel

A rettegett MMR oltás: valójában tudod, hogy mitől védi meg a gyereked?

Újra és újra felbukkannak összeesküvés-elméletek ezzel a vakcinával kapcsolatban, amik az interneten terjedve szinte kivétel nélkül minden szülőhöz eljutnak.  És sajnos vannak szülők, akik ezeknek bedőlve megtagadják az oltás beadatását gyermeküknek. A kockázat pedig nem kicsi! Erről olvashatsz ma itt.

Az első nem nem elhanyagolható következménye, hogy ez a jelenlegi jogszabályok értelmében bűncselekménynek számít!

“Jogi szempontból mind a büntetőjogi-, mind pedig a szabálysértési felelősség felvethető egy-egy védőoltás beadásának elmulasztása esetén, méghozzá annyiszor, ahányszor a jogsértésre sor kerül. Abban az esetben, ha az életkorhoz kötött kötelező védőoltás beadatatásának elmulasztása közvetlenül veszélyezteti a kiskorú gyermek testi fejlődését, akkor a hatályos büntetőjogi kódex (Btk.) szerinti kiskorú veszélyeztetése bűntette valósulhat meg.

Btk.: 208. § (1) A kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy – ideértve a szülői felügyeletet gyakorló szülő, illetve gyám élettársát, továbbá a szülői felügyeleti jogától megfosztott szülőt is, ha a kiskorúval közös háztartásban vagy egy lakásban él -, aki e feladatából eredő kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi, erkölcsi vagy érzelmi fejlődését veszélyezteti, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”

És veszélyeztetés miatt a gyermek kiemelésre kerülhet a családból!

Ne az oltástól féltsd a gyermeked!

Mit kell tudni ezekről a betegségekről?

Az oltás neve a három vírus kezdőbetűjének mozaik szava: Morbilli (Kanyaró), Mumpsz – parototis epidemica (járványos fültőmirigy gyulladás), Rubeola (Rózsahimlő)

Rózsahimló (Rubeola)

Egy jellemzően gyenge, gyermekkori kiütéses betegség. Azonban a várandós anyákra veszélyes, ugyanis a korai terhesség ideje alatt magzatkárosodást okozhat.

Fertőzés:

Vírus okozza, cseppfertőzéssel terjed, közvetlen kontaktussal

Lappangási ideje: 2-3 hét.

Tünetek:

  • 1-5 nappal a kiütések megjelenése előtt enyhe hurutos tünetek, hőemelkedés, fejfájás, gyengeség érzése.
  • Rózsaszínű kiütések, melyek gyorsan terjednek és 3 nap után elhalványodnak, az arcon kezdődnek és gyorsan terjednek a törzsre és végtagokra.
  • Nyirokcsomóduzzanat tarkótájon, lépmegnagyobbodás
  • A felnőttek rubeolája általában súlyosabb lefolyású, hevesebbek a tünetek.

Biztos diagnózis csak vírus-laboratóriumban lehetséges.

Fertőzésforrás csak ember lehet, a beteg a legfertőzőbb a kiütések megjelenése előtt 5. naptól a kiütések kialakulását követő 5. napig. A betegség átvészelése életre szóló immunitást ad.

Kezelése:

Tüneti kezelés

Megelőzés MMR védőoltással, amit 15 hónaposan adnak be a gyerekeknek.

Miért veszélyes még is?

A vírus különös képessége, hogy a várandósság alatt áthalad a placentán és bejut a magzatba, majd a szerveiben elszaporodik, aminek következtében a magzat fejlődése lelassul. A magzatnál kialakulhat mikrocephalia (kisfejűség), purpura (bőr alatti vérzés), cataracta (hályog), halláskárosodás, szív fejlődési rendellenesség, stb. A fertőzés sokféle ártalommal járhat, akár spontán vetélést vagy magzatelhalást is okozhat.

Kanyaró

Felső légúti huruttal, jellegzetes kiütéssel járó betegség.

A vírus cseppfertőzéssel kerül a szervezetbe. Első szaporodási helye a légzőhám, innen a nyirokrendszerbe, majd a véráramba kerül. Ezt követően jelennek meg a bőrkiütések.

Fertőzésforrás kizárólag a beteg ember, egész életre szóló védettséget ad a fertőzés átvészelése.

Oka: Morbillis vírus

Lappangási idő: 10-14 nap

Tünetek:

A kanyaró az esetek döntő többségében jellegzetes szabályszerűséggel zajlik le.

  • A lappangási időben klinikai tünetek nincsenek, a hurutos tünetek kb. a 10-11. napon  kezdődnek és a 3-4 napig tartanak
  • Kötőhártya-gyulladás, torokfájás, hányinger- hányás, a váladékos szem egészen bedagadhat, fénykerülő lesz a beteg
  • Magas láz, hasmenés, száraz köhögés
  • “Koplik”- foltok a szájban mert a nyálkahártya fellazult a 2-3. napon
  • A nyelv bevont, az ajkak cserepesek, a nyaki nyirokcsomók mérsékelten duzzadtak.
  • Napon megjelennek a kiütések (piros, lencsényi) melyek összefolyó bőrelváltozást eredményeznek testszerte. A kiütések többnyire összefolynak, különösen az arcon és a törzsön.

A diagnózist a Koplik foltok megjelenésekor lehet biztosan felállítani.

A kanyarót a szövődmények teszik veszélyessé, főleg a csecsemőkre veszélyes. Középfül gyulladás, súlyos encephalitis (agyvelőgyulladás) illetve tüdőgyulladás, súlyos bakteriális felülfertőzések.

Kezelése: Tüneti kezelés, elkülönítés, lázcsillapítás. Specifikus gyógyszer nincs. Szövődmények elkerülése érdekében antibiotikum.

Be- és kijelentendő betegség. Bölcsődékben, gyermekotthonokban a beteg elkülönítése után 14 napig felvételi zárlatot kell elrendelni.

Mumpsz, azaz a járványos fülgyulladás

Akut, generalizált fertőző betegség, mely elsősorban gyerekeket és fiatal felnőtteket érint.

Okai: Vírus, cseppfertőzéssel, nyállal terjed.

Lappangási idő: 14-25 nap

A fültőmirigy duzzanata a vezető tünet.

Tünetek:

1-2 napos láz után rágáskor fájdalom jelentkezik, majd megjelenik egyik vagy mindkét oldalon a fül alatti duzzanat, amikor egy vagy több nyálmirigy duzzadhat be. A bevezető tünetek az elesettség, fejfájás és láz.

A pubertás koron túl gyakran alakul ki mumpszban megbetegedett férfiaknál heregyulladás, gyakori szövődmény lehet még a meningitis (agyburokgyulladás), encephalitis (agyvelőgyulladás). Ritkán süketség és hallásvesztés is előfordulhat. Fiatal felnőtteknél ízületi gyulladást is okozhat.

Kezelés: Lázcsillapítás, ágynyugalom, folyékony-pépes étrend