A nevelőszülői hivatás vállalása több, mint gyermeknevelés és a gyermekekről való gondoskodás. Ez a szakma életeket ment, és életeket változtat meg. A nevelőszülő esélyt ad, szeret, miközben a szakmai szempontokat figyelembe véve egyengeti a rábízottak útját.
Hogy néz ki a nevelőszülőség a gyakorlatban?
A nevelőszülő a saját otthonában végzi tevékenységét, ami 24 órás szolgálatot jelent, ahol a munka világa és a magánszféra, valamint a munkaidő és a szabadidő nem különül el egymástól. Megnyitja otthonát idegenek számára, hiszen ezentúl rendszeres vendég lesz a gyermekvédelmi gyám, valamint a nevelőszülői tanácsadó, akikre érdemes úgy tekinteni, mint a nevelőszülő közvetlen munkatársaira.
A segítő szándék mellett fontos elem a professzionális munkavégzés: ugyanis elengedhetetlen, hogy a nevelőszülő a képzetlen-ösztönös feladatellátástól eljusson a szakmai ismeretek automatikus alkalmazásának szintjére.
A gyermek vagy gyermekek ellátásában nem csupán a nevelőszülői feladatra vállalkozó személy, de annak szűkebb és tágabb családjának tagjai is részt vesznek, valamint hat rájuk és a mindennapjaikra, ezért fontos, hogy valamennyi családtag motivációja, hozzáállása tisztázva legyen.
A nevelőszülő felelőssége, hogy csak addig és annyira terhelje a családját, amíg a család terhelhetősége ezt engedi!
A nevelőszülőnek és családjának képesnek kell lennie nem csupán otthonába fogadni a nevelt gyermeket, és gondoskodni róla, de el is engedni, amikor eljön az ideje.
A nevelőszülői feladatok nem csupán egy gyermek megsegítéséről szólnak, hanem a gyermekkel együtt egy család sorsának felvállalása is része a feladatnak. A rendszeres láthatások alkalmával belelátunk a nálunk nevelkedő gyermek családi hátterébe, sorsának eddigi alakulásába.
Elengedhetetlen az egymás tiszteletére alapuló kapcsoltat a nevelőszülő és a gyermek vér szerinti családja között.
Team-munka, kötelező együttműködés a különféle szolgáltatók és hatóságok munkatársaival.
Saját munka mellett is végezhető a nevelőszülői tevékenység. Tehát nem kell felmondani a nevelőszülőnek a munkahelyén, azonban a munkavégzés nem mehet a gyermek ellátásának rovására.
Folyamatos képzési, továbbképzési kötelezettséggel jár a nevelőszülői tevékenység.
A nevelőszülő, a nevelőszülői minőségében nem magánszemély, hanem állami feladatot ellátó szakember, jogszabályokban rögzített jogokkal és kötelezettségekkel.
És végül, de nem utolsó sorban a nevelőszülői munka, amennyiben a nevelőszülő ezt valóban az fentiekben leírtakat figyelembe véve végzi, akkor áldás. Áldás mindazoknak, akik végzik, és mindazoknak, akik ennek köszönhetően intézet helyett családban nevelkedhetnek.