A gyermekkor minden esetben meghatározza az egyéni életutat. Ezért nagyon fontos, hogy mit adunk és mit nem adunk meg gyermekeink az első éveikben.
Az élethez szükséges kompetenciák megalapozásának időszaka a kisgyermekkor. Ekkor rakjuk le az érzelmi, az értelmi és a szociális képességeik alapjait.
A szakértők 7 tényezőt neveznek meg, amik megteremthetik a boldog, felhőtlen gyermekkort és ezáltal a kiegyensúlyozott felnőtt életet.
- A gyermekeknek jó családra van szükségük ahhoz, hogy boldog gyermekkoruk legyen.
- A jó barátok, a kortárs kapcsolatok boldoggá teszik a gyermekeket.
- A közös játék, az együttműködés, a közös tevékenységek is a boldog gyermekkor építőkövei.
- A gyermekeknek mintákra és értékekre van szükségük. Fontos az odafigyelés, a meghallgatás, a szabad véleménynyilvánítás, a döntéshozatalba való bevonás, a tisztelet és a becsület.
- A jó intézmények is hozzájárulnak gyermekeink boldogságához, melyekben újabb és újabb dolgokat tanul a gyermek. Új barátok, társak, szabadság, szabad játék, biztonság, segítő, támogató és ösztönző nevelők – ezek a jó intézmény jellemzői.
- A testi és lelki egészség megléte.
- Anyagi helyzete. A szegény családok gyermekei sokkal gyengébben teljesítenek a tanulási szituációkban.
Ha kisgyermekkorban tartósan nem elégülnek ki a szükségletek, és hosszú ideig hiányoznak a kora gyermekkori fejlődést támogató feltételek, akkor komoly és gyakran visszafordíthatatlan folyamat veszik kezdetét.
Mit jelent ez?
A tartós toxikus stressz káros hormonális és idegrendszeri változásokat eredményez, ami megváltoztatja az agy szerkezetét. A toxikus stressz az első években károsíthatja: a fejlődő agyi struktúrát, tanulási-viselkedési problémákat okozhat, és megnöveli a fizikai és mentális betegségek kockázatát.
Toxikus stressz forrásai a következők lehetnek: súlyos szegénység, súlyos szülői mentális egészségkárosodás, gyermek nem megfelelő gondozása, erőszaknak kitevése, a stabil, gondoskodó, szeretetteljes kapcsolatok hiánya.
Összefoglalva: a legfontosabb a gyermekek számára a barátságos, szenzitív környezet, a játékos mozgás, a zene, a megfelelő táplálkozás, az állandó beszéd – beszélgetés, a szeretet és a kötődés folyamatos érzése, a biztonságérzet, a félelemmentes kisgyermekkor, izgalmas lehetőségek, kihívások és a végtelen kalandok.
Az érzelmek befolyásolóan vannak jelen a kisgyermekkori személyiségfejlődésben. A fejlett érzelmi képességű embereknek nagyobb az esélyük a sikeres életre. Ugyanis a pozitív érzelmek növelik az ember intellektuális teljesítményét. Az érzelmeknek viselkedésváltoztató, és magatartás-szabályozó jelentősége is van.
Forrás: Soproni Egyetem pedagógia jegyzet
Fotó: Anastasiya Gepp: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szeretet-videki-taj-gyermek-anya-9640383/