Szülőként talán a legnagyobb kihívást jelenti, ha azzal szembesülünk, hogy gyermekünk nem a megfelelő ütemben fejlődik, hanem eltér, vagy lemarad kortársaitól. Az idejében felismert probléma és a megfelelő korai fejlesztés azonban egész életére befolyással lesz.
Milyen problémakörhöz tartozó gyerekeket nevezünk eltérő fejlődésűnek?
- ADHD, hiperaktivitás, figyelemzavar
- Megkésett mozgásfejlődés
- Megkésett beszédfejlődés
- Tanulási zavarok, részképesség gyengeség
- Központi idegrendszeri sérülés (CP)
- Regulációs zavar
- Beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségek (BTMN)
- Autizmus spektrum zavar
Szülőként így segíthetsz magadon és a gyerekeden:
Ezzel a problémával nem vagy egyedül. A 2021/2022-es tanévben a sajátos nevelési igényű (SNI-s) gyerekek száma 92,8 ezerről 97,3 ezerre nőtt. Ezt látjuk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentésében. Ezen belül is a legnagyobb arányban a súlyos tanulási zavarral rendelkező gyerekek száma emelkedett: ami 12 százalékos emelkedést mutat.
- Ne érezd azt, hogy stigmatizálják a gyerekedet! Ez nem stigma, ez egy állapot, ami fejlesztéssel, segítséggel orvosolható, hogy később ne legyenek tanulási nehézségei, vagy könnyebben vegye az akadályokat.
- Nézz szembe a problémával:sírd ki magad nyugodtan, ez mindenképpen egy sokkszerű felismerés, ha úgy tetszik, egy gyászfolyamat, aminek az első fázisa a tagadás. De ne engedd meg magadnak, hogy elnyomd, a gyereked érdekében szembe kell vele nézni. Ha nem megy, kérj segítséget! Nagyon sok szülő itt elakad, és ezzel a gyerekeik fejlődését és idejében segítséghez jutását késleltetik.
- Elfogadás:ha elfogadtad,és szembenéztél vele, akkor tudsz elkezdeni megfelelő segítséget keresni a gyereked számára.
- Cselekvés:Elindul a gépezet, megkezdődik a gyermek felmérése, és ezáltal eljuttok olyan szakemberhez, aki a gyermekednek tud segíteni.
- Elkezdődik a gyeremeked fejlődése, és ezáltal a te lelked is gyógyul