Barion Pixel

Változott az örökbeadással kapcsolatos törvény, ezután is lesz még szükség újszülöttet vállaló nevelőszülőre?

Idén, 2024. július 1-től ismét változás történt az örökbe fogdással kapcsolatos jogszabályban. Ettől kezdve a kórházban hagyott újszülötteket szülői hozzájárulás nélkül is örökbe lehet adni, ha az anya, apa vagy más hozzátartozó nem jelentkezik hat héten belül a gyermekért. Azaz, ugyanaz vonatkozik rájuk ettől kezdve, mint a nyílt örökbe adás esetén, amikor is a szülőnek adnak 6 hetet, hogy meggondolja magát és a születése után közvetlenül örökbe adott gyermeket visszakérje.

A most bevezetett törvényi változásnak az az oka, hogy jelenleg annyira telített a rendszer, hogy nincsen elegendő hely a nevelőszülőknél és a gyerekotthonokban, így sokszor hónapokat töltenek kórházban azok a kisbabák, akiket az anyukájuk külön rendelkezés nélkül otthagy a kórházban a születése után. Ennek két oka lehet: vagy maga az anya hagyja hátra gyermekét és távozik nélküle, vagy mivel a szülők nem tudnak biztonságos környezetet biztosítani a kisbabájuknak, nem adhatják ki a kórházból a gyermeket, amíg az otthoni feltételek nem változnak meg.

A második esetben, ahol a szülők a nem megfelelő körülményeik ellenére sem szeretnének lemondani a gyermekről, ezeknek a babáknak a helyzet továbbra sem megoldott.  Hiszen, mivel a szülő nem mond le a gyermekről és rendszeresen vagy rendszertelenül, de látogatja, a babák örökbe fogadó szülőkhöz sem kerülhetnek. Marad a várakozás addig, amíg fel nem szabadul egy hely egy nevelőszülőnél vagy egy csecsemőotthonban.

Tehát így a nevelőszülőket és csecsemő otthonokat tekintve csupán annyi változik, hogy valamennyivel kevesebb lesz az újszülött, de ez várhatóan az amúgy is túlterhelt rendszeren egyelőre érezhetően nem fog tudni könnyíteni, így továbbra is nagy szükség lesz azokra a nevelőszülőkre, akik vállalják újszülött gyerekek nevelését.