Az élet nagyon sokszor produkál olyan helyzetet, amikor legjobb szándékunk szerint sem tudunk mindent egyedül megoldani. Ha egy családban több gyermek nevelkedik, gyakran szembesülünk azzal, hogy bizony, előfordul, hogy ütköznek a gyerekekkel kapcsolatos tennivalók, kötelezettségek időpontjai, és meg kell oldani valahogy, hogy mindenki a megfelelő helyen legyen a megfelelő időben.
Szerencsére a nevelőszülő nincsen magára hagyva ezekben a helyzetekben.
A nevelőszülői hálózatoknak gondoskodnia kell arról, hogy a nevelőszülőnek legyen segítője, amennyiben a nevelőszülő egyidejűleg legalább öt gyermek teljes körű ellátását biztosítja.
Ha különleges nevelőszülő, ez esetben egyidejűleg legalább három különleges ellátási szükségletű vagy kettős szükségletű gyermek teljes körű ellátását biztosítja. Tehát a hálózat feladata, hogy a segítőt vagy alkalmazással vagy megbízással biztosítsa a nevelőszülő számára.
Valamint gyermekszámtól függetlenül gondoskodni kell a nevelőszülő segítéséről a nevelőszülő szabadsága, betegsége, képzése, továbbképzése vagy egyéb akadályoztatása esetén.
A nevelőszülő számára is jár a szabadság.
1. Egy gyermeket nevelő nevelőszülő számára minden naptári negyedévben egy munkanap.
2. Kettő vagy három gyermeket nevelő nevelőszülő számára minden naptári negyedévben két munkanap.
3. A négy vagy több gyermeket nevelő nevelőszülő számára minden naptári negyedévben három munkanap.
A segítő személyére a nevelőszülő tesz javaslatot. Elsősorban a nevelőszülő hozzátartozója lehet, de a nevelőszülő egyetértésével más nevelőszülőt is meg lehet bízni a segítségnyújtás feladataival.
A segítőnek rendelkeznie kell fél évesnél nem régebbi erkölcsi bizonyítvánnyal.
Valamint a kifogástalan életvitel ellenőrzésen is meg kell felelnie.