Barion Pixel

Minden, amit a gyermek kapcsolattarátási jogáról tudni kell

Miután egy gyermek kiemelésre kerül a csaldjából, biztosítani kell számára, hogy fenn tudja tartani a kapcsolatot a családjával. Ez a gyermek számára biztosított jog, a szülei számára pedig kötelezettség.

A kapcsolattartásnak 2 formája van:

a folyamatos és az időszakos kapcsolattartás.

A kapcsolattartásról  a gyámhivatal dönt.

A folyamatos kapcsolattartás azt jelenti, hogy a gyermek meghatározott időszakonként találkozik a szüleivel, illetve testvéreivel. Ez történhet a gyermekotthonban, nevelőszülőnél vagy kapcsolattartásra kijelölt helyen, de az is
lehet, hogy hazamehet a saját otthonába.

Minden esetben a gyámhivatal jelöli ki a kapcsolattartás helyét és idejét, amit mindenkinek be kell tartani.

Soha nem büntehtető egy gyermek azzal, hogy a kapcsolattartástól távol tartja a nevőszülő.

Amennyiben a gyámhivatal úgy ítéli meg, hogy a gyermek számára a kapcsolattartás csak akkor biztonságos, ha a szülein kívül más is jelen van, akkor úgynevezett felügyelt kapcsolattartást rendel el. Ez, ha a kapcsolat rendeződik, bármikor megszüntethető. A módostást kizárólag a gyámhivatal rendelheti el.

Időszakos kapcsolattartásnak azt nevezzük, amikor az iskolai szünetekben, ünnepekkor (karácsony, húsvét, pünkösd) a gyermek hazalátogathat a családjához, akár több napra is.

Kikkel tarthat kapcsolatot a gyermek?

A szülőkön kívül a nagyszüleivel, illetve a testvéreivel is kapcsolatot tarthat a gyermek, ha a gyámhivatal erről rendelkezik a határozatban.

Kapcsolattartás, ha a gyermek szülei börtönben vannak

Ebben az esetben is van lehetősége a gyermeknek kapcsolatot tartani a szüleivel, de a gyámhatóság minden esetben külön mérlegeli, hogy mi a gyermek érdeke. Ha engedélyezi, akkor a börtön szabályzatát kell figyelembe venni a kapcsolattartás esetén.

Milyen formában történhet a kapcsoltattartás?

A személyes találkozásokon kívül telefonon, levélben is tartható a kapcsolat a családdal. Ezt szintén a határozatban rögzítik, és ettől eltérni nem lehet.

A kapcsolattartási szabályok megváltoztatására akkor van a gyermeknek lehetősége, ha betölti a 14. életévét.

Kapcsolattartás pótlása

A nevelőszülőnek kötelezettsége, hogy ha a gyermek beteg, és emiatt nem tud megjelenni a kapcsolattaráson, ezt előre jelezze a gyermekvédelmi gyámnak. Az így elmaradt kapcsolattartást pótolni kell.

Ha a szülő nem jelenik meg a kapcsolattartáson – kivéve ha akadályoztatva volt, és erről igazolást tud felmutatni – az így elmaradt kapcsolattartást nem kell pótolni.

Forrás