Azon gyerekek számára, akiknek az élete fenekestül felfordult, létfontosságú lehet, hogy testvérükkel maradjanak
Miért fontos, hogy a testvérek együtt maradjanak?
Egy gyermek számára a testvérével való kapcsolata lehet az egyik legfontosabb és leghosszabb ideig tartó kapcsolata egész élete során. A testvérrel való kapcsolat egy nevelt gyermek számára azért is különösen fontos, mert lehet, hogy csak ez marad meg a vér szerinti családi kapcsolatai közül. Márpedig a család adja az ember identitásának jelentős részét. Az, hogy milyen családból jövünk, segít megérteni, hogy kik vagyunk valójában.
Ha a testvérek egy helyen nevelkednek, az nagyban hozzájárul ahhoz, hogy fennmaradjon az egymás közötti kapcsolatuk. Különösen akkor, ha aktívan számíthatnak egymás segítségére, ha támaszkodhatnak egymásra. Természetesen ez a kapcsolat a vér szerinti családjukhoz is erősebben hozzáköti őket, és az összetartozás és a stabilitás érzését adhatja nekik.
Mi történik a testvérekkel, ha elválasztják őket egymástól?
Az elválasztott testvérek elszigeteltnek érezhetik magukat. Annak a járulékos veszteségnek a tapasztalata, hogy nem csupán a szüleiktől, de még a testvéreiktől is el kellett szakadniuk, egészen maga alá temetheti őket.
Lehetséges, hogy kevésbé érzik magukat biztonságban, nehezen alakul ki náluk a kötődés, és különféle viselkedési problémáik vannak.
A testvéreknek mindig együtt kell maradniuk?
Vannak esetek, amikor a testvérek érdeke nem az, hogy együtt maradjanak. Ilyen, amikor konfliktusokkal terhelt a kapcsolat a testvérek között. Vagy ha az egyik gyermeknek speciális ellátási igényei vannak.
A testvérkapcsolatok, mint minden kapcsolat, összetettek – különösen, ha nehéz történetük volt. De általában a gyermek érdeke, hogy a testvéreivel maradjon.
Miért lenne szükség több olyan nevelőszülőre, aki testvéreket is fogad?
Azok, akik vállalják testvérek együtt nevelését, arról számolnak be, hogy minden nehézségével együtt ez egy csodálatos feladat. Semmivel sem összehasonlítható örömöt ad a tudat, hogy te vagy az, aki együtt tartod a testvéreket és általad kapnak lehetőséget arra, hogy együtt nőjenek fel és közös élményeket szerezzenek. Te
teszed lehetővé számukra, hogy közös történelmük legyen.
Felmerülnek-e kihívások?
Természetesen fel kell készülni rá, hogy ez a speciális helyzet speciális kihívásokat is hoz magával. A testvérek iskolázottsága, viselkedése és érzelmi igényei eltérőek lehetnek. Hogy egyformán figyelembe tudd venni a gyermekek különböző igényeit, az valóban nagy kihívást jelenthet. Az egyik gyermek jobban kötődhet a nevelőszülőhöz, mint a másik. Ez azután az elutasítás érzését keltheti abban a gyermekben, aki nehezebben tud kötődni. Ezért fontos, hogy a nevelőszülő mindegyik testvérrel, amennyire lehet, tudatosan ugyanolyan pozitív kapcsolatot ápoljon.
Osztozhatnak a testvérek egy szobán?
Ez attól függ. Egyes gyerekek megnyugvást találnak abban, hogy a testvérükkel megosztanak egy szobát. Másoknak saját térre van szükségük. A legtöbb esetben az a tapasztalat, hogy az az ideális, ha a gyerekeknek saját szobájuk van. De a döntés meghozatalában sok mindent figyelembe kell venni és meg kell fontolni. A koruktól, az egymással való kapcsolatuktól és egyéni szükségleteiktől is függ, mi lenne számukra a legjobb – vagy egyszerűen csak attól, hogy megszokták-e a közös szobát!
Milyen kérdéseket kell feltenned magadnak, ha testvérek fogadásán gondolkodsz nevelő szülőként?
Ha azon gondolkodsz, hogy testvéreket nevelj, de nem vagy benne biztos, hogy valóban jó döntés lenne-e ez számodra, akkor tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Rendelkezel elég idővel, elhivatottsággal, energiával és hellyel?
- Jól kijössz a gyerekekkel?
- Szeretsz gyerekek között lenni?
- Szeretnéd, hogy a mindennapjaid részei legyenek a gyermekek, és van tapasztalod a gondozásukban?
- Képes vagy-e gondoskodni egyszerre több különböző igényű gyermekről?