Házi feladat. A legtöbb gyerek számára, de gyakran még a felnőtteknek is rettegett szó! A házi feladatra fordított idő jelentős stressz- és szorongásforrás lehet a szülő és gyermeke számára egyaránt. Ezért lényeges, hogy kialakítsunk egy szokásrendszert, ami segíthet csökkenteni a stresszt, és megnyithatja az utat egy békésebb otthoni légkör felé.
5 gyakorlati tipp házi feladat elvégzéséhez
1. Válasszon egy állandó napszakot.
A gyerekek számára előnyös a rendszeres napi házi feladat kiszámíthatósága és következetessége. Ez minden gyereknél más. Beszéljünk erről a gyermekünkkel, vonjuk be a döntésbe, hogy milyen időpont lenne számára a legoptimálisabb. Ezután viszont ragaszkodjunk hozzá, amennyire csak lehetséges.
2. Jelöljön ki egy konkrét helyet a házi feladat íráshoz.
Legyen szó konyhaasztalról vagy az íróasztalról a szobájukban. Az alsó tagozatos gyerekeknél különösen fontos, hogy rendelkezzenek egy meghatározott hellyel, amelyet tanulásra használhatnak. Ahol van helye a könyveknek, ceruzáknak, tanuláshoz szükséges eszközöknek, és ami még fontos, hogy világos vagy jól megvilágított hely legyen.
3. Ne legyen éhes és szomjas mielőtt nekiáll a házi feladatnak.
Gyermeke gyorsan fejlődő agyának és testének egészséges és tápláló üzemanyagra van szüksége. Lássuk be, éhesen nem lehet tanulni.
„A 4. osztályos matematika rengeteg szellemi kapacitást igényel. Íme, egy pogácsa és narancslé a kemény munkát végző agyad táplálására. ” Vagy „Tudom, hogy ennek a papírnak a megírása plusz energiádba kerül. Íme egy sonkás szendvics, hogy lendületet adjon. Tarts ki, olyan szorgalmas vagy.”
4. Állj ott mellette támogatóan.
Nem számít, melyik osztályba jár a gyermeked, ez az ő házi feladata, nem a tiéd. Lehet, hogy viccesen hangzik ezt így kimondani, de engedned kell gyerekednek, hogy ő csinálja meg. Segítened, ösztönöznöd és támogatnod kell abban, hogy elvégezze a feladatát, de ellen kell állnod a késztetésnek, hogy megoldd helyettük a leckét.
5. Határozz meg irányelveket a házi feladathoz.
A házi feladat ideje alatt néhány alapvető szabály: például a mobiltelefonok vagy a videojátékok tiltása. Állíts fel határokat, amelyeket be kell tartania, ha azt akarod, hogy jó eredményeket érjen el. Határozd meg a házi feladat írás kezdési és befejezési időpontját, vagy a házi feladattal töltött percek számát – különösen, ha nehézkesen csinálja meg a házi feladatát. Fontos, hogy legyenek irányelvek vagy szabályzatok, amelyek segítenek meghatározni a határait.
Gyermeked számára előnyös lehet, ha látja is ezeket a a házi feladathoz kapcsolódó szabályokat. Ha kell, vizuális megtámogatással: ábrákkal, infografikák készítésével segítheted a házi feladat írás folyamatát, amit jól látható helyre kiragaszthatsz az tálalóasztala fölé. Így a gyermeked is látja, hol tart és mit kell még aznap elvégeznie ahhoz, hogy megkönnyebbülten felkiálthasson: “Kész vagyok!”