Te tudod, hogy egy nevelőszülő mitől lesz igazán sikeres, és mi az a tíz tulajdonság, ami megőrzi őt sokáig ezen a pályán? Íme:
#1. Rugalmas:
A nevelőszülőség nem minden helyzetben könnyű. Vannak helyzetek, amik felülírják az ember terveit és vannak helyzetek amikor azonnal irányt kell váltanunk. Ki kell lépnünk a komfortzónánkból és reagálni kell a kihívásokra.
Ezek a kihívások azonban olyan képességeket adtak nekik, hogy a nehézségekkel szemben is képesek legyenek rugalmasak lenni, nem pedig kemények és áthatolhatatlanok. Találtak erőforrásokat, kezelték a megrázó tapasztalatokat, de túljutottak a másik oldalra. Ezt tudják modellezni a rájuk bízott gyermekek és fiatalok számára, és így segíthetnek átmenni velük a nehéz időszakokon.
#2. Elfogadó és tisztelettudó másokkal szemben:
A sikeres nevelőszülők elfogadják azokat a gyermekeket és olyan családokkal dolgoznak együtt, akik esetleg nagyon különböznek tőlük vagy az ismerőseiktől. Elkötelezik magukat a kulturális elfogadás mellett, és a szövetségesként viselkednek.
Elismerik, hogy vannak előítéleteik, és arra törekszenek, hogy tudatos munkával túllépjenek ezeken az előítéleteken.
#3. „Fiatal a szívében”:
Életkortól függetlenül, a sikeres nevelőszülőink fiatal szívvel rendelkeznek. Szeretnek játszani, szórakozni, kíváncsiak az őket körülvevő világra, és örömüket lelik az életben, és segítenek azoknak a gyerekeknek, akik elvesztették a gyermekkor örömét, hogy visszanyerjék azt.
#4. Csapatmunka:
Ha sikeres sportcsapatokra gondolsz, olyan csapatokat képzelsz el, amelyek zökkenőmentesen mozognak a pályán. Az egyik játékos elfoglalja a helyét, hogy támogassa a másik játékát. Kommunikálnak, bátorítják egymást. Van, amikor az egyik játékos vezet, majd visszahúzódik, hogy kövesse a másikat. Hallgatnak az edzőjükre, és bíznak abban, hogy mindenki a csapat sikerébe fektet. Ugyanez igaz a sikeres nevelőszülőkre is. A nevelőszülőség nem egy buborékban zajlik; a nevelőszülők folyamatosan másokkal együtt dolgoznak a végső célért – a gyermek és családja sikeréért.
#5. Hajlandóak új dolgokat kipróbálni:
Minden gyermek és fiatal más és más lesz.
Különböző dolgok motiválják őket, különböző reményeik és álmaik lesznek, és különböző szükségleteik lesznek. A sikeres nevelőszülők tudják, hogy ami az egyik gyermeknek jó, az nem biztos, hogy a másiknak is az. Hajlandóak változtatni, újraértékelni, és nyitottak az új technikákra, hogy minden gyermeket sikerre vigyenek.
#6. Hisznek a változásban és a növekedésben:
A sikeres nevelőszülők tiszteletben tartják, hogy a gyermek/fiatal/szülő éppen hol tart (érzelmileg, fejlődésileg,mentálisan stb.). Tudomásul veszik a jelenlegi realitásokat, de nem hisznek abban, hogy ez korlátozza a jövőt. Hisznek a felemelkedésben, a gyógyulásban (egyik kedvenc mondásunk a „Gyógyulás megtörténik”), és abban, hogy mindenki a maga idejében ki tud virágozni.
#7. Szervezett (de rugalmas):
A nevelőszülőség sok megbeszéléssel és koordinációval jár. Sikeres nevelőszülők képesek olyan időbeosztást kialakítani, amely működik. Jegyzeteket készítenek, kommunikálják a problémákat, hogy a megoldásokat meg lehessen határozni, és tudják, hogy ami a naptárban szerepel, az az ideális cél, de előfordulhat, hogy változtatni kell rajta. Egy napszakváltás nem teszi őket tönkre, tudnak vele együtt haladni, és megtanítják a rájuk bízott gyerekeket, hogy ugyanígy tegyenek.
#8. Erős önismeret:
Erős nevelőszülők tudják, hogy kik ők. Ismerik az értékeiket, erősségeiket, a kihívásokkal teli területeket, bíznak a zsigereikben, tudják, mire van szükségük a háztartásukban ahhoz, hogy biztonságban és sikeresek legyenek, tudják, mikor fáradtak és kimerültek, és hogyan töltődjenek fel. Tudják, hogy amin egy gyermek vagy fiatal keresztülmegy, az nem róluk szól. Hanem arról, hogy a gyermek feldolgozza a világukat. Néha a gyerekek megbántják a szülők érzéseit, és színészkednek, miközben nagyon nehéz élethelyzeteket dolgoznak fel. A sikeres nevelőszülők el tudják határolni magukat ettől, miközben fenntartják a szeretetet, a felelősséget és a kapcsolatot a gyermekkel.
#9. Empátia:
A nevelőszülők képesek beleélni magukat mások helyzetébe. Lehet, hogy nem tapasztalták meg azokat a konkrét körülményeket, amelyeket egy gyermek vagy a családja átélt, de fel képesek felismerni, hogy ez a kihívás megterhelő. Ítélet nélkül képesek megengedni ezeket az érzéseket és tapasztalatokat.
#10. Szeretik a gyerekeket:
Ez nyilvánvalónak tűnik, de létfontosságú! A gyermekkor különböző szakaszai különböző örömökkel és kihívásokkal járnak. A sikeres nevelőszülők megtalálják az örömöket, erre építenek, és megértik, hogy a fejlődési szakaszok mind szükségesek, és ahhoz vezetnek, hogy az ember egészséges, kiegyensúlyozott, kötődő felnőtté váljon! A sikeres nevelőszülők igyekeznek megérteni, hogy az általuk nevelt gyermek hol tart a fejlődési igényeit tekintve, és a nevelésüket úgy alakítják, hogy megfeleljen ezeknek az igényeknek.
Forrás: https://jri.org/blog/foster-care/top-ten-qualities-successful-foster-parents