Az ünnepek általában az öröm, a családi együttlét és az ünneplés időszakai. Azok viszont, akik traumát vagy veszteséget átélt gyermekeket nevelnek, tudják, hogy ez az időszak elég sok régi sebet feltép a mindennapokban. Mik azok a gyakorlati dolgok, amelyeket megtehetsz annak érdekében, hogy családod élvezhesse az ünnepeket a
traumákon átesett gyerekekkel?
A megszokott életritmus változásai mindig bizonytalanságot hordoznak A karácsonyi időszak az évnek az a szakasza, ami teljesen más, mint az év többi napja. Ez a fajta változás azonban beindíthathat a gyermekeinkben olyan folyamatokat, amikre nem vagyunk felkészülve. Megidéz emlékeket arról, amit elveszítettek, különösen, ha olyan tapasztalatokkal érkeztek hozzánk, amelyekre már emlékezhetnek. Még akkor is, ha a nevelt gyermeked nem sokra emlékszik abból az életéből, mielőtt a családotokba került, az ünnepi időszak megszokottól elétrő változásai növelhetik a szorongást az életben megtalált helye vagy az otthona miatt.
Egy rendes hét során nevelt gyermekednek egy kiszámítható életritmus ad biztonságos kereteket. Míg az ünnepi időszak tevékenységeinek célja, hogy szórakoztató elszakadást jelentsenek a megszokottól, figyelemre méltó, hogy ezek a változások egyben megzavarhatják a gyermekek biztonságérzetét.
A változások növelik az érzékszervi túlterhelést is
Szezonális dekorációk, új színek és fények vannak mindenhol. Ha gyermeked az év többi részében is érzékszervi feldolgozási zavarral küzd, az ünnepek szinte elviselhetetlenek lehetnek az agya és idegrendszere számára. Ez a túlterhelés sok gyermeknél okoz a viselkedésben negatív változást.
Meg kell találnunk a módját, hogy örökbefogadott és nevelt gyermekeinkkel együtt építsük és élvezzük a dédelgetett hagyományokat. A hagyományok segítenek gyermekeinknek abban, hogy részesének érezzék magukat nagyobb családi történetünnek, és módot adnak arra, hogy átadjuk azokat az értékeket, amelyek számunkra fontosak.
7+1 tipp, hogy élvezzük az ünnepeket a traumákon átesett gyerekekkel
1. Deríts ki minél többet a gyermeknek az ünnephez kapcsolódó élményeiről, hogy többet tudj meg a hagyományairól, kulturális tapasztalatairól és emlékeiről, amelyek jelentést hordoznak számára. Tervezd meg, hogyan tudjod ezeket a dolgokat beépíteni az egész család ünnepi élményébe.
2. Ne vedd a személyed ellen irányuló bántásnak a gyermek küzdelmeit vagy “problémás” viselkedését. Változtass a gondolkodásmódodon, és ne feltételezz rosszindulatú szándékot. Például, hogy: „A gyerekem annyira önző, és tönkreteszi az ünnepi étkezésünket”.
3. Építs bizalmat a gyermekkel, állíts fel egészséges határokat és reális elvárásokat a viselkedésével kapcsolatban. Mondhatod: „Sajnálom, hogy küszködsz. Ez a viselkedés nem jó senkinek. Sétálhatunk együtt, hogy átbeszélhessük az érzéseidet?”
4. Az ünnepek alatt, amennyire csak lehetséges, tartsd be az alapvető rutinokat.
Természetesen lesz néhány fontos kivétel a megszokott menetrend alól. Tervezd meg ezeket az eseményeket.
5. Az ünnepek feszültsége vagy várakozása kiválthatja a traumát átélt gyermekben a szorongást.
Csillapítsd a szorongását azzal, hogy átbeszéled vele azokat az érzelmeit, amelyeket a szokatlan események kiválthatnak. Ha úgy érzed, hogy irreális elvárásai vannak, segíts neki azonosítani azokat. Ezután tervezzetétek meg a következő programokat együtt, hogy jobb egyensúlyt teremts benne az egészséges és a nem megfelelő elvárások között.
6. Tudatosan korlátozd a gyermeknek adott ajándékok számát.
A túl sok inger kezelhetetlen és túlzottan stimuláló lehet számára. Legyél kreatív az ajándékok típusával kapcsolatban. Gondolj arra, hogy a közös kapcsolatépítő élmények sokkal többet jelenthetnek, mint sok minden tárgyi ajándék.
7. Tanítsd meg gyermekeknek a másoknak való ajándékozás értékét. I
tt is legyél kreatív, hogy különböző ódokat taníts neki, ahogy ki tudja fejezni a törődését mások felé. A szeretett emberrel töltött idő megtanítja a jelenlét értékességére. A közösségedben végzett önkéntesség nagylelkűségre tanítja, valamit átélheti egy nála nagyobb ügyhöz csatlakozás örömét.
+1 Vigyázz magadra az ünnepi időszakban.
Csak akkor tudunk hatékonyan a gyermek mellett állni, és segíteni őt, ha mi magunk kipihentek vagyunk és nem vagyunk túlterhelve.