Barion Pixel

Az élettani dadogás és ami mögötte van

Te tudtad, hogy létezik az élettani dadogás? Ma erről hoztunk cikket nektek.

Mit kell tudnunk a dadogásról?

Dadogás: hang és szótagismétlések, hangok elnyújtása, beszéd közben az izomzat megfeszítése.

Oka legtöbbször ismeretlen, örökletes lehet, az esetek 50%-nál kimutatható a családi halmozódás.

Az esetek 5% -nál nem tart tovább mint 6 hónap, és legtöbbször 2-7 éves kor között jelentkezik. Általában a dadogós szakaszok között vannak tünetmentes időszakok. A kisebb megakadásokat a gyerek könnyen tudja kezelni, azonban aminkor a dadogás súlyosabbá válik, azaz az izmok is megfeszülnek beszéd közben, akkor válik elengedhetetlenné a szakember bevonása.

 

Két típusa van:

– Klónusos: a szavak kezdőhangjának, szótagjának ismételgetése.

– Tónusos: a súlyosabb forma – beszédindítás nehézsége, vagy képtelensége , kezdő hangok elnyújtása

 

Együtt járhat: egyéb nyelvi zavarokkal, ticc-kel, ADHD-val, és óvodáskortól kezdődő szorongással.

 

Élettani dadogás:

Az óvodáskorú gyerekek esetében gyakori az úgynevezett élettani dadogás, ami azért alakul ki, mert a kisgyerek beszédképessége (beszélni tudása) még elmarad a gondolkodásától, azaz nem képes lépést tartani vele. Ekkor a tünetek pár héttől néhány hónapig tarthatnak, és maguktól megszűnnek, amint a gondolkodás és beszédképesség „egyensúlyba” kerül. Fontos hangsúlyozni, hogy az életkori dadogást sohasem valamilyen traumatikus élmény, vagy változás okozza.

 

Kisfiam nagycsoportos volt, amikor elkezdett dadogni.

A héten hazafelé az oviól az autóban egy hossz monológba kezdett, és megjegyeztem számára, hogy: “Észre vetted, hogy nem dadogtál?” Mire büszkén közölte: “Igen, képzeld, Anya, rájöttem, ha lelassítom és lehalkítom a beszédemet, megállítom a dadogást.”

Majd pár nap múlva ezt egy gyerekpszihiáter megerősítette számomra egy egyetemi óra keretében.

Mit tegyél:

  • Légy vele türelmes! Nagyon nehéz egy dadogó gyerekkel türelmesnek lenni, de a legfontosabb, hogy türelmesen várjuk meg, amíg végigmondja, amit szeretne.
  • Ne szólj rá!
  • Ne tegyél rá negatív megjegyzéseket!

Segíts neki egy picit!

Amikor már látod rajta, hogy nagyon zavarja, nagyon nagy szeretettel és megértéssel javasold neki, hogy most álljon meg a beszédben. Vegyen egy nagy levegőt, akkorát amekkorát csak tud, és fújja ki. Majd javasold neki, hogy gondolja végig, amit mondani akar, és most kezdje el picit lassabban. Ez nálunk bevált.