Sok oka van annak, hogy a gyerekek eltűnnek a nevelőszüleiktől. A legtöbb esetben a barátaiknál vagy a vérszerinti családjuknál találják meg őket.
„Ha kapcsolatban állnak a vérszerinti családjukkal, néha hazaszaladnak, hogy meglátogassák őket. Gyakran pedig csak a barátaikkal akarnak időt tölteni.” A fiatalok számára nehéz lehet alkalmazkodni az új nevelőcsaládjukhoz. Időbe telhet a bizalom kiépítése és az erős érzelmi kötelékek kialakulása.
Néhány nevelőszülő tapasztalja, hogy a fiatalok szeretnek kísérletezni a drogokkal és az alkohollal.
Egyikük így emlékszik vissza: „Az egyik nevelt gyermekem azt mondta, hogy azért nem jött haza, mert nem akarta, hogy lássam, hogyan néz ki.”
Nem ritka, hogy a traumát és elhanyagolást átélt gyerekek szégyent éreznek. Létfontosságú, hogy megértsük a valódi okait annak, hogy miért nem tértek haza. Lehetséges, hogy aggódnak amiatt, hogy a nevelőszüleik hogyan reagálnának bizonyos tetteikre, és hogy milyen következményekkel járnának azok számukra.
Mi a teendő, ha egy gyermek eltűnik?
1. Először próbálj kapcsolatba lépni a gyermekkel
Tegyél meg mindent, hogy megtaláld a gyermeket. Ne feledd, hogy a gyerekek néha elveszítik az időérzéküket, vagy szándékosan próbára teszik az irántuk való elkötelezettségedet. Létfontosságú, hogy alaposan nézz utána a gyermeknek, mielőtt riadót fújnál.
A nevelőszülőjeként legtöbbször tudni fogod, merre van. Ha egy fiatal nem veszi fel a telefonját, kezd azzal, hogy a közeli barátainál és a családjánál érdeklődsz utána.
2. Mindig értesítsd a tanácsadódat, és a gyermek gyámját
A nevelőszülői tanácsadó és a gyám is nagy segítségedre lehet az ilyen helyzetekben. Tudd, hogy nem vagy egyedül, és soha nem kell egyedül döntened a gyermekkel kapcsolatban.
3. Mi történik akkor, ha hazajön a gyermek?
Nehéz lehet higgadtnak maradni ennyi bizonytalanság után. Mégis fontos, hogy nyugodt hangnemben beszélj a gyermekkel, és szeretettel fordulj hozzá, még egy ilyen felfokozott helyzetben is. Ilynekor különösen nagy szüksége van erre.
Egy nevelőszülő tanácsa: “Kínáld meg étellel. Nekem teljesen mindegy, hogy mikor jön haza a gyerek, mindig valami finom harapnivalóval várom. Öleld meg, tudasd vele, hogy örülsz, hogy látod, és örülsz, hogy visszatért. Mondd el neki, hogy hiányzott, és ne is hozd fel többet a témát.
Ha empátiával közeledsz felé, az segít a gyermeknek abban, hogy a hazatérés után elfogadottnak érezze magát. Ha tudatod vele, hogy aggódsz miatta, az segít neki felismerni, hogy törődsz vele. Ez bizalmat épít, és szorosabbá fűzi a kapcsolatot a nevelőszülő és a fiatal között.
4. Légy türelmes és nyugodt
Egy gyakorló nevelőszülő taktikája: „Soha nem kérdezem meg egy gyerektől, hogy hol volt vagy mit csinált, azon nyomban, ahogy megérkezik. Ha azonnal kérdések záporoznak felé, amint meglát téged, azzal sosem fogsz célt érni.”
Az ilyen helyzetekben kulcsfontosságú az együttérzés és az aktív figyelés. A legtöbb sebezhető gyermek a konfrontációt, a szembesítést támadásként éli meg, és vagy visszatámad vagy elmenekül – ismét.
Ha belegondolsz, nem tudhatod, mi történt vele korábban. Nem tudhatod, mivel ijeszted meg. Ki kell várnod a megfelelő alkalmat, és majd akkor megtudod, mi volt az, ami arra késztette őket, hogy megszökjenek,
5. Kérj támogatást a barátaidtól és a családodtól
Ki kell várnod a megfelelő alkalmat. A nehéz helyzetekben a szeretteid támogatását érezheted a legnagyobb erőforrásnak. Ne félj élni ezzel a lehetőséggel, amikor valóban szükséged van rá. Ha vannak megbízható barátaid, vagy ha a családod támogat a nevelőszülőségben, akkor fordulj hozzájuk is segítségért, amikor úgy érzed, neked is erősítésre, támogatásra van szükséged. Ne gondold, hogy egyedül kell megbirkóznod mindennel! Ahogyan te is vállaltad azt, hogy segítesz másokon, úgy biztosan találsz olyanokat a környezetedben, akik neked nyújtanak segítséget, amikor neked van szükséged rá.