Digitális bennszülötteket nevelünk! Iskolás korú gyerekeink már nem éltek át olyan időszakot, amikor a digitális eszközök újdonságnak számítottak. Az azonnali hozzáférés és a közösségi média információval telített világa természetes környezetük. Szüleik, nevelő szüleik azonban lemaradásban vannak hozzájuk képest ezen a területen.
Ráadásul a hagyományos nevelési módszereket sem lehet egyszerűen átültetni a digitális világhoz való egészséges viszony kialakításának folyamatába.
Ebben adnak segítséget viszont a következő támpontok azáltal, hogy megmutatják, hogyan alakíthatunk ki egy gyakorlatias és kapcsolatközpontú megközelítést, amellyel gyermekeinket a felelős, kiegyensúlyozott digitális egészség felé irányíthatjuk.
1. Kezdd a saját digitális egészségeddel
Mint a gyermekek nevelésével kapcsolatos összes többi területen, ha valódi és tartós változásokat akarunk elérni az otthonunkban, akkor most is magunkon kell kezdenünk. Hajlandónak kell lennünk megvizsgálni a saját szokásainkat és hozzáállásunkat a digitális eszközökkel és a technológiával kapcsolatos mindennapi életünkben.
- Egészségtelen a telefonhasználatom?
- Pánikba esek, ha nem találom meg?
- Tartósan a kezemhez van nőve?
- Mennyi időt töltök tévézéssel? Mire használom a munkahelyi laptopomat?
- Mit teszek azért, hogy a digitális technológia használatát a megfelelő keretek között tartsam?
- Használom elterelésnek, ami háttérbe szorítja a személyes kapcsolataimat?
- Hogyan vélekedik a házastársam az eszközhasználatomról? Vagy a gyerekeim?
Ezekre a kérdésekre nincsenek egyszerű válaszok, de ha feltesszük őket – és őszintén válaszolunk – fontos meglátásokat adnak a kapcsolataink újragondolásához. Olykor szükséges lehet legelőször is a saját szokásaid átalakítása, ha aggódsz gyermekeid technológiához való viszonya miatt.
2. Étkezések és lefekvésidő
Az eszközmentes zóna ötlete nagy kihívást jelenthet a családod számára. Azonban, ha belegondolsz, hogy képernyő nézéssel töltött időtöket egymástól veszitek el, akkor talán könnyebbé válhat a képernyőmentes zónák kialakítása.
Az étkezések és a lefekvés ideje a legértékesebb lehetőségek a családi közösség megélésére, ezért kritikus jelentősége van, hogy eszköz-mentes időkké nyilvánítsátok őket. Ezek a biztonságos terek azt üzenik a gyermekeidnek, hogy ők fontosabbak számodra, mint a közösségi média, a munkahelyi e-mailjeid vagy a kölyökkutya-videók bámulása. Ha megtanulja, hogyan valódi emberi kapcsolatokat építeni, az meg fogja erősíteni a bizalmát a családban elfoglalt helyével kapcsolatban is.
Egy további előny az, hogy ha elalvás előtt egy órával eltesszük az eszközeinket, az javítja az alvás minőségét. A megfellő pihenést biztosító életritmus megerősítése a család számára, a bölcs döntések meghozatala és az erősebb kapcsolatok kiépítése kiváló eredményekhez vezethet gyermekeink számára mind a tanulmányikban, a szociális képességeikben és az érzelmi egészségükben.
3. Elszámoltathatóság a digitális egészségéért
1. Internetes szűrők és a szülői felügyeletet lehetővé tevő applikációk
Az elszámoltathatóság első szintje, amelyet a családod számára figyelembe kell venned, a különböző
szűrőprogramok és szülői felügyeletet biztosító programok. Ma már számos ilyen alkalmazás elérhető.
Kutass, és használd ki az ingyenes alkalmazásokat és egyéb forrásokat is.
2. Erős kapcsolatok
Az elszámoltathatóság másik szintje az erős, közvetlen és biztonságos kapcsolat kialakítása a gyermekeiddel – nem csupán a technológiahasználat területén. Gondold végig a következőket:
1. Hogyan kommunikáljuk a párommal a gyermekeink felé, hogy biztonságban vagyunk?
2. Hogyan reagálunk, ha gyermekeink küzdelmeken mennek át vagy kudarcot vallanak?
3. Mi a gyermekem első reakciója, ha nem érti pontosan, hogy mit élt át egy adott helyzetben?
Minden gyermeknek másképp lesz szüksége az érzelmi biztonságra tőled. Legyél őszinte a gyerekeiddel, és mondd el nekik, hogy te magad is tanulod, hogyan használd felelősségteljesen a digitális techniát. De tudniuk kell, hogy figyeled a digitális tevékenységeiket, éppúgy, mint a tanulmányi, érzelmi vagy mentális szükségleteiket. Amikor együttműködsz velük, felhatalmazod őket, és azt üzened nekik, hogy a tapasztalataik számítanak. A szerénység és a tanulásra való nyitottság egyzsrre jó példát is ad az egészséges elszámoltathatóságra.
4. – Utazni, gyakorolni, vezetni
Amikor a gyerekeink kicsik, a kocsi hátsó ülésén ülnek. A hátsó ülésről figyelik a mozdulatainkat és a reakcióinkat. A serdülőkorba lépve előre ülhetnek az első utasülésre, és új perspektívát nyernek az autóvezetésről. Aztán amikor eljön a jogosítvány megszerzésénekn az ideje, elkezdik gyakorolni a vezetést.
Mire megszerezhetik a jogosítványt, már jól fel kell készülniük a vezetés elméletéből és gyakorlatából is. Ez nem jelenti azt, hogy immár tökéletesen fognak vezetni – hibáznak is majd, és remélhetőleg tanulnak is a hibáikból.
Hasonló módon godolhatsz a családod digitális egészségére is. Kezdd azzal, hogy megengeded a gyermekeidnek, hogy figyeljék meg, te hogyan használod a digitális eszközeidet. Hagyd, hogy a vállad fölött nézzenek vicces videókat vagy a közösségi média hírfolyamát. Fokozatosan, a képességeiknek megfelelően adj nekik lehetőséget a gyakorlásra. Keressék ki a tévén a kedvenc műsorukat. Játszanak egy egyszerű játékot a telefondon. Majd folyamatosan egyre több mindent engedj nekik – de végig a felügyeleted mellett! Így lassan, a gyakorlatban megtaníthatod nekik az eszközhasználta szabályait, míg végül készen fognak állni arra, hogy saját okostelefonjuk legyen.
5 – Helyesen eltöltött idő
Gyakran halljuk, hogy életünk végén nem fogunk emlékezni a munkánkban megszerzett szakamia sikerekre, vagy a nagy jutalmakra. Ha a digitális egészségünk kibillen az egyensúlyból, később nagyon bánhatjuk az elmulasztott beszélgetéseket családi találkozókon, vagy gyermekünk fellépését az iskolai koncerten.
Az, hogy miként használjuk az időnket és figyelmünket – online és személyesen – a gyermekeinkkel, maradandó hatást gyekorol rájuk. És a mi felelősségünk, hogy milyen lesz ez a hatás. A jól eltöltött idő kulcsa, hogy emlékezzünk arra, hogy véges idő áll rendelkezésünkre, hogy befolyásoljuk gyermekeink nézőpontját:
1. Hogyan használjuk fel ezt az időt?
2. Vajon a gyerekeink emlékezni fognak arra, hogy a telefonjaink több figyelmet kaptak, mint ők?
3. Felkészítjük őket a technológia egészséges, kiegyensúlyozott használatára, ahogy felnőtté válnak?
A digitális egészség szándékos építése
Sok szülő és nevelőszülő fél attól, hogy gyermekeivel együtt vállalja a felelősségteljes digitális egészséggel kapcsolatos kihívásokat. De ezek az eszközök és a rájuk való kollektív támaszkodásunk nem múlik el. Ehelyett kellő tudatossággal egészséges kapcsolatokat építhetünk ki gyermekeinkkel, és családunkkat felkészíthetjük a sikeres digitális egészségre.